Milli ekonominin yıldızı: Ülker

22 Ağu 2016
5414 defa

Ülker grubu milli sanayimizin yüz akı olan bir gıda sanayi kuruluşu. 60 yılı aşkındır gıda sanayinde çok büyük başarılar elde etmiş ve ülkemizin gururu olmuş bu grubun dedikodu ve spekülasyonlarla yıpratılmaması gerekiyor.

Mustafa Pamukoğlu

ÖYKÜ BİR HANDA BAŞLAR
Ülker’in öyküsü 1944 yılında Sabri ve Asım Ülker kardeşlerin Eminönü Nohutçu Han’da Ülker markasını taşıyan ilk pötibör bisküvinin imalatıyla başladı. Ülker, 1948 yılında Topkapı Takkeci semtindeki Sağmacılar Köyü’nde bisküvi fabrikasını kurdu. 1965’de modern üretme geçiş ve fabrikanın Topkapı’ya taşınışı. 1970 yılı üretimin İstanbul yanında Anadolu’ya da geçmesi bakımından önemli bir dönüm noktası. 1972 yılında ilk çikolata üretimi başlıyor. 1974’de çikolata fabrikası kuruluyor. 1978 yılında bisküvinin en önemli hammaddesi olan un üretimine başlanıyor. 1984’de bisküvi fabrikalarının üretim hattını oluşturan makinelerin üretimine geçiliyor. Yerli sanayi makine de başlıyor. 1989’da Yıldız Holding kuruluyor. 1992’de Besler Gıda kurularak yağ üretimine başlanıyor. 1993’de Avrupa’nın en büyük nişasta üreticisi Cerestar Grubu ile ortaklık yaparak Pendik Nişasta kuruluyor. 1995 yılında kek üretimi, 1996’da süt ve sütlü ürünler endüstrisine yatırımları başlıyor. 1999’da yurt dışına açılım başlıyor ve Cidde’de bir çikolata fabrikası kuruluyor.

KUŞAK DEĞİŞİMİ
2000 yılı Ülker grubunda kuşak değişimin yapıldığı yıl. Efsane iş adamı Sabri Ülker onursal başkan olarak grubun yönetimini oğlu Murat Ülker’e devrediyor. Bu yıldan sonra yeni dönem başlıyor.

2001’de sakıza yatırım yapılarak dönemin en büyük üçüncü sakız üreticisi olan Baycan’ın önemli bir payı satın alınıyor. 2002 Çamlıca markası meşrubat pazarına adım atıyor. 2003 yılı, halka açılma, Cola Turka’nın raflarda yerini alması ve Natura Gıda Golf ile marka ile dondurma üretimine başlandığı yıl olarak çok önemli bir yıl. 2004 yılında Cafe Crown markasıyla hazır kahve pazarına giriş, 2015 yılında Türkiye’de 2005 yılına kadar ithal edilerek pazarlanan dünyanın en büyük ve tanınmış tahıl gevreği üreticisi Kellogg’s ile ortaklık kurulması, 2007 yılında ABD’li Campbell Soup şirketine ait dünya devi çikolata markası Godiva’yı satın alarak, global düzeyde oyuncu olmaya başlama, 2009 yılında sakızda dünya devi olan Gumlink’le yüzde 50 ortaklık yapılması ve Continental Confectionery Company sayesinde Türkiye’nin, Avrupa’nın sakız ve şekerleme merkezi olmasının önünün açılması, 2010 yılı Avrupa’nın önde gelen meyve suyu üreticisi Eckes-Granini Group ile meyve suyu sektöründe faaliyet gösterecek Yıldız Granini şirketinin kurulması ve Global bir baharat firması olan McCormick ile, yüzde 50-50 ortaklıkla Türkiye’de Yıldız McCormick şirketinin kurulması konusunda anlaşma yapılmasıyla önemli yıl olarak bu başarı öyküsünde yer alıyor.

GLOBALLEŞME
Ambalaj sanayinin önemli şirketlerinden İtalyan Nuroll’u satın alınması, Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı ve Bizim Toptan, yabancı finansal ortaklar ile birlikte Şok Marketleri’nin satın alınması, SCA Yıldız Kağıt firmasının kurulması, İsveçli kağıt hijyen devi SCA ile ortaklık kurulması, Organize toptan satış sektöründe faaliyet gösteren Bizim Toptan’ın halka açılması da 2011’de gerçekleşiyor.

2013’de Japon Nissin Foods İle Ortaklık, Aytaç Et Entegre Tesisleri’nin satın alınması, Adapazarı Şeker Fabrikası’nın kurulması gerçekleşiyor.

2014 yılında globalleşmede büyük bir adım daha atılarak bölgenin lider gıda ve içecek şirketi olarak, ABD çikolata kaplamalı ürünler pazarının köklü şirketlerinden DeMet’s Candy Company’nin ve Dünya Devi United Biscuits Yıldız Holding çatısı altına girişi sağlanıyor.
Şu anda milli sanayimize katkıda bulunan Ülker Grubu ve diğer firmalarımızı gözümüz gibi korumalıyız. Milli ekonomiye, üretim ekonomisine dönüş için bu şart...

Kaynak: Aydınlık

Öğeyi Oyla
(2 oy)

"İŞÇİNİN HAKKINI ALIN TERİ KURUMADAN VERİNİZ"

Hak edilmiş zaferlerin, aydınlık yarınların adresi.

 

      

Popüler Haberler

Fotograf Galeri