İş hayatında yeni dönem Özel

24 Oca 2017
355 defa

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işyerlerinde hijyeni takip altına aldı. Bunu yapan yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, işveren işyeri ortamının veya işin gereği olarak çalışanın kişisel maruziyetinde değişiklik meydana geldiğinde veya güvenlik riskinde tedbirleri çalışanlara anlatmak zorunda olacak.

Ayşe Begüm Çelikkol

"İş hijyeni ölçüm, test ve analiz laboratuvarları hakkında yönetmelik"in amacı iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı kapsamında çalışma ortamındaki kişisel maruziyetler ile çalışma ortamına yönelik fiziksel, kimyasal ve biyolojik etkenlerle ilgili iş hijyeni ölçüm, test ve analizini yapan laboratuvarların yetkilendirilmesine ilişkin usul ve esasları ile işverenin işyeri ortamında çalışanların maruz kaldığı risklerin belirlenmesi için gerekli iş hijyeni ölçüm, test ve analizlerine dair yükümlülüklerini düzenliyor.

Yönetmelik, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında yer alan işyerleri ile bu işyerlerindeki iş hijyeni ölçüm, test ve analizini yapan özel veya kamuya ait kurum ve kuruluşları kapsıyor. Yönetmelik, laboratuvarların, muayene ve belgelendirme kuruluşlarının ulusal ve uluslararası kabul görmüş teknik kriterlere göre değerlendirilmesi, yeterliliğinin onaylanması ve düzenli aralıklarla denetlenmesini sağlayacak.

Çalışanlara tedbirler anlatılacak
İşverenler, işyeri ortamının veya işin gereği olarak çalışanın kişisel maruziyetinde değişiklik meydana geldiğinde, işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanının gerekli görmesi halinde, işyerinde gerçekleşen dış denetimlerde istenmesi halinde iş hijyeni ölçüm, test ve analizini ön yeterlik veya yeterlik belgesine haiz laboratuvarlara yaptırmakla yükümlü olacak. Ayrıca işverenler konu hakkında çalışanlarına alınacak sağlık ve güvenlik riskleriyle ilgili tedbirleri anlatmak zorunda olacak.

Haberin Devamı
Kaynak: YeniŞafak

Öğeyi Oyla
(0 oy)

"İŞÇİNİN HAKKINI ALIN TERİ KURUMADAN VERİNİZ"

Hak edilmiş zaferlerin, aydınlık yarınların adresi.

 

      

Popüler Haberler

Fotograf Galeri