Orkide işçileri kayyıma sarı kart gösterdi

16 Haz 2017
570 defa

Öz Gıda İş Sendikası’na üye oldukları için işten çıkarılan Orkide işçileri, işten çıkarma emrini veren kayyıma sarı kart göstererek uyarıda bulundu.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası 'FETÖ/PDY' soruşturması kapsamında Tasarruf  Mevduatı Sigorta Fonu tarafından el konulan Küçükbay Şirketler Grubuna ait Orkide Çiçek Yağı Fabrikası'na atanan kayyım, bir kez daha "ekonomik sebepler gerekçe gösterilerek", fabrikada çalışan 20 Öz Gıda İş üyesi işçinin iş akitlerine son verdi.

İşten üçüncü kez çıkarılan üyemiz işçiler 12 Haziran Pazartesi gününden itibaren eylem yapmaktadırlar. Sendikamız yetkililerinin 16 Haziran 2017 Cuma günü, İzmir'de bulunan Orkide Yağ fabrikası önünde  yaptığı basın açıklaması ile kayyımın kararını protesto ederken atılan işçilerin geri alınmasını ve sendikal hakların tanınmasını istedi.

Fabrika önündeki eylem yapan üyemiz işçiler ‘İlla Taraf Olacaksan İşçiden Emekten Taraf Ol’, ‘Sendika Hakkımız Söke Söke Alırız’ ve ‘Direne Direne Kazanacağız’ yazılı dövizler açarken ‘Gemileri Yaktık Geri Dönüş Yok’, ‘Kayyım Şaşırma Sabrımızı Taşırma’ ve ‘İş Ekmek Yoksa Barış Da Yok’ sloganlarını attı. Açıklamaya, sendikamız Öz Gıda İş'in örgütlü olduğu fabrikalardan temsilcilerimiz ile Hak-İş’e bağlı Liman İş, Çelik İş, Hizmet İş ve Öz Ağaç İş Sendikası’nın yöneticileri de katılarak destek verdi.

‘İŞ İLANI VERİP İŞÇİ ÇIKARIYORLAR’

Genel Başkan Yardımcımız Tevfik Ali Hançeroğlu, aynı zamanda İzmir Defterdarı olan Tamer Utkucu’nun görevden alınmasını istedi. Kayyıma neden üçüncü kez işçi çıkardığını soran Hançeroğlu, kayyımın şirket yöneticisi gibi davranmaması gerektiğine dikkat çekti. Kayyımın bir taraftan iş ilanı verdiğini diğer taraftan da ekonomik gerekçelerle işçi çıkardığı bilgisini veren Hançeroğlu memleketin kavgaya yada gürültüye ihtiyacı yok, memleketin üretmeye, çalışmaya, kazanmaya ihtiyacı var diyerek kayyımı emekten yana olmaya çağırdı.

İŞTEN ÇIKARTTIĞINIZ İŞÇİLERİ TEKRAR İŞBAŞI YAPTIRIN’

Kayyımı kararını geri çekmeye de çağıran Hançeroğlu, mevcut durumun fabrikadaki üretimi de olumsuz etkileyeceğine dikkat çekti. Hançeroğlu, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı istihdam seferberliğine köstek olmayı bırakıp bir an evvel bu hatadan dönün. İşten çıkarttığınız işçileri tekrar işbaşı yaptırın" çağrısında bulunarak, işçilerin geri alınmaması durumunda eylemlerine devam edeceklerini de dile getirdi. Açıklamanın ardından işçiler kayyıma ve şirket yönetimine sarı kart gösterdiler.

Basın Bürosu

Öğeyi Oyla
(0 oy)

"İŞÇİNİN HAKKINI ALIN TERİ KURUMADAN VERİNİZ"

Hak edilmiş zaferlerin, aydınlık yarınların adresi.

 

      

Popüler Haberler

Fotograf Galeri